Současný český systém důchodového pojištění se řídí několika předpisy. Základním zákonem, který upravuje nároky ze základního povinného důchodového pojištění pro případ stáří, invalidity a úmrtí živitele je Zákon č. 155/1995 Sb. – Zákon o důchodovém pojištění
Druhy důchodů:
- starobní (tzv. přímý důchod)
- invalidní (tzv. přímý důchod)
- vdovský a vdovecký (tzv. nepřímý důchod)
- sirotčí (tzv. nepřímý důchod)
Pozn. Jsou-li současně splněny podmínky nároku na více důchodů téhož druhu nebo starobního a invalidního, vyplácí se jen jeden důchod a to vyšší. Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního nebo invalidního důchodu a na výplatu vdovského (vdoveckého) důchodu a nebo sirotčího důchodu, vyplácí se vyšší důchod v plné výši a z ostatních důchodů se vyplácí polovina procentní výměry.
Stanovení výše důchodu:
Důchodový systém daný zákonem č. 155/1995 Sb. stanovuje celkovou výši důchodu ze dvou složek – základní výměra a procentní výměra.

- Základní výměra – procentní sazba z průměrné mzdy. Je stanovena pevnou částkou stejnou pro všechny druhy důchodů bez ohledu na délku doby pojištění a výši výdělků. Jedná se o solidární složku důchodu. Její výše je stanovena jednotně jako 10 % průměrné mzdy.
- Procentní výměra – procentní sazba z výpočtového základu. V rámci výpočtového základu se uplatňuje doba pojištění (jedná-li se o přímé důchody). V případě nepřímých důchodů pak procentní sazba vychází z procentní výměry důchodu zemřelého. Procentní výměra je tedy odvozena od příjmů pojištěnce v průběhu jeho ekonomicky aktivního života v rozhodném období před přiznáním důchodu
Procentní výměra se stanoví jako součin základního procenta výpočtového základu a výpočtového základu samotného. Více o metodice výpočtu důchodů.