Vláda přidá jednorázově všem důchodcům 5000 Kč

Vyplacení jednorázového příspěvku 5000 Kč proběhne v prosinci 2020. Vláda tak chce dle slov premiéra Andreje Babiše „odškodnit“ seniory za prožitý stres vlivem koronavirové pandemie. Na pětitisícový dáreček se mohou těšit příjemci jak invalidního, tak vdovského a starobního důchodu.

Dle irozhlas.cz by příspěvek mohlo čerpat 2,89 milionů lidí, což by v celkové částce činilo výdaj 14,5 miliardy korun pro státní kasu.

Lidé, kteří pobírají starobní, invalidní či vdovské důchody, dostanou od státu jednorázový příspěvek 5000 korun. Oznámil tak premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček na tiskové konferenci v pátek 28. 08. 2020. Jednorázový příspěvek dostanou důchodci v prosinci 2020.Ministerstvo financí tento příspěvek odůvodnilo slovy:

„Z posledního údaje za červenec je zřejmé, že životní náklady důchodců dál zrychlily nad hodnotu, o kterou se valorizuje. Mimořádný příspěvek tak má seniorům pokrýt vyšší náklady, které by se jim promítly v zákonné valorizace až od 1. ledna 2022.“

Valorizace důchodů v lednu 2021 bude činit v průměru 839 Kč, jak uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Příspěvek 5000 korun bude distribuován stejným způsobem, jako klasický důchod. Dávka tedy bude vyplacena buď na bankovní účet nebo složenkou. Příspěvek rovněž nebude podléhat případné exekuci a neměl by být ani zahrnut do příjmů poživatele.

Otázky a odpovědi k vyplácení příspěvku 5000 Kč důchodcům

Ministerstvo financí zveřejnilo infografiku, která odpovídá na nejčastější dotazy ohledně vyplácení příspěvku 5000 Kč k důchodům, které proběhne koncem roku 2020.

Infografika – Nejčastější dotazy ohledně příspěvku 5000 Kč k důchodům, zdroj: mpsv.cz

K jakému důchodu dostanu příspěvek 5000 Kč?

Příspěvek bude vyplacen ke všem starobním, invalidním (1., 2. i 3. stupeň), sirotčím i vdovským a vdoveckým důchodům. V případě, že někdo pobírá důchody dva (např. starobní a vdovský), náleží příspěvek jen jednou.

Musím o příspěvek žádat?

Ne, nemusíte, přijde vám automaticky v prosinci vedle běžné výplaty důchodu.

Kdy příspěvek dostanu?

Příspěvek dostanete v prosinci. OSSZ začnou příspěvek vyplácet na začátku prosince a bude chvíli trvat, než vám peníze dorazí.

Jak mi bude příspěvek vyplacen?

Přijde vám na stejný účet nebo adresu, kam vám chodí důchod.

Půjdu do důchodu teď v listopadu, vztahuje se na mě příspěvek?

Pokud jste požádali o důchod do 30. 11. 2020 s termínem přiznání důchodu od 30. 11. nebo dříve a bude vám zpětně přiznán, pak obdržíte příspěvek dodatečně.

Pobírám příspěvek na bydlení. Bude se těch 5000 Kč počítat do příjmu?

Ne, příspěvek k důchodu se nebude započítávat k příspěvku na bydlení a dalším dávkám. Nebude ani podléhat exekuci.